ceturtdiena, 2012. gada 20. septembris

Bērniem svarīga lietu kārtība.

Ballītes un dzimšanas dienas ir lieliskas ja tās prot rīkot. Un kam gan citam lai jautājam padomu ja ne Gundegai Skudriņai. Krāsaināko, atraktīvāko un radošāko svētku iedzīviātāja mājaslapas stilsbeztabu.lv autore un trīs bērnu māmiņai dalās savā pieredzē. Nesen man kāds pačukstēja: Ja tev nepieciešami kādi īpaši rekvizīti fotosesijām  - dodies pie Gundegas. Paldies par padomu - tā arī darīšu!

Reiz mājaslapā stilsbeztabu.lv publicēji savu dvīņu pirmās dzimšanas dienas noformējuma bildes. Vai tu veido pasākumus arī bērniem? 
Manā profesionālajā ceļā bērnu ballītes nav bieži sastopama parādība, jo specializējos uz pieaugušo pasākumiem. Mans rokraksts ir eklektika, liela romantisma deva  un eksperimenti, un šāds stiliņš bērniem īsti nav piemērots. Tomēr, tā kā man ir 3 princeses un vēl krustbērni, tad vismaz 6 ballītes gadā bērniem atzīmēt sanāk. Katram bērnam gan rīkoju tikai vienu lielāku ballīti, kurā ir saaicināti viesi, krustvecāki, mazie draudziņi un citi radiņi. Tad īpaši piedomāju pie ballītes tematikas, noformējuma, ēdienkartes un atrakcijām. Vārda dienas atzīmējam tikai tuvāko lokā un parasti tā ir kāda ekskursija. Esam pabijuši Skrīveru gotiņkonfekšu mājvietā, kur bērni paši gatavoja konfektes un apzīmēja konfekšu papīrīšus. Esam devušies uz dabas muzeju, porcelāna muzeju apgleznot traukus, maizes ceptuvē Lāči cepuši maizīti. Pieredze liecina, ka šādas aktivitātes  bērniem ļoti patīk. Izzinoši, vērtīga pieredze un neparasts piedzīvojums.
Kas jāievēro rīkojot bērnu ballītes?
Bērniem svarīga ir lietu kārtība un to der ielāgot arī pieaugušajiem. Tāpēc jau katru gadu bērni gaida to torti, dāvanas un draugus, jo tā tas ir bijis un tā tam būs būt. Mazākajiem rakariem redzes laukumā jāpatur mamma un tētis. Arī tad, ja izvēlaties viesības ar aktieru, leļļu vai kādu citu svešinieku klātbūtni, tad ģimenei jābūt tuvumā, nevis jāatstāj bērni ballēties, lai paši netraucēti varētu kafijot vai klačoties. Bērni mīl drošību, un to nodrošina vecāki. 
Lai svētki atšķirtos no ikdienas, iesaku svētku vietu izdekorēt. Ne vienmēr vajadzīgi milzu līdzekļi. Arī baloni un puķes ir tikai ātrais variants. Es iesaku savlaicīgi krāt konfekšu kastes, dāvanu iesaiņojumus, pogas, izdzertās limonādes pudelītes un daudz citu sadzīvisku priekšmetu, kurus lieliski var izmantot svētku noformējumā. Bet tas nozīmē, ka bērnu ballītēm noteikti jāatvēl dārgais vecāku laiks. Reizēm process ir daudz iespaidīgāks kā pati ballīte, jo arī sagatavošanās darbiņos var noķert svētku emocijas.

Bērniem līdz 5 un 6 gadu vecumam ballītes iesaku rīkot aptuveni 3 stundas, ne garākas. Citādi iespaidu ir daudz, bērni ātri sagurst un noturēt uzmanību daudzu stundu garumā ir ļoti grūti. Vēl mazākiem bērniem ballītes piemērotas rīta pusē vai pēcpusdienā, lai būtu možs gars un spēks draiskoties. Pēcāk mazie viesi jāpacienā ar sarūpētiem našķiem, kurus vislabāk pieskaņot ballītes tematikai, lai bērniem jautrāk.

Skaidrs, ka jubilejas reizēs gribas saposties, tomēr apģērbam jābūt ērtam. Ja rīkojat tematiskus svētkus, par to noteikti jāinformē arī citi viesi, lai ,piemēram, uz pirātu ballīti, kur visas aktivitātes sportiskas, mazās dāmiņas ierastos piemēroti saposušās tā, lai arī var lekt, skriet, rāpot un citādi padraiskoties.
Ko Tu saki par dāvanām?

Man ir novērojums - mūsdienās bērni vairs neizjūt lielu prieku par mantām, jo gandrīz katrā mājā mazajiem ir kluči, lelles, mašīnas u.c. lietiņas. Skaidrs, ka paši mazākie joprojām gaida jebkādu sainīti ar lentu, lai tik dāvana, tomēr lielākiem jau var mācīt, ka dāvana var būt ne tikai lieta, bet arī sajūtas. Nu, piemēram, kopīgs teātra, kino vai koncerta apmeklējums, drauga zīmējums vai foto kolāža būs dāvana vēsturei mūžu mūžos. Mācu savai vecākajai meitai, ka kopīgi paveikts labs darbs vai ziedota naudiņa labestīgiem mērķiem arī ir dāvana pašam.
Kura bērnības dzimšanas diena visvairāk palikusi atmiņā?
Kādu vienu un īpašu jubileju man izcelt ir grūti, tomēr atmiņā visvairāk pazib tās ballītes, kurās vecāki man ļāva pilnībā izpausties. Mājās bija saaicināti visi pagalma draugi, klasesbiedri un radiņi, pati griezu rasolu un domāju aktivitātes. Nekas daudz šobrīd nav mainījies, manas mīļākās ballītes joprojām ir tās, kurās varu dāvāt prieku citiem. Tā kā man laimējies piedzimt puķu laikā, kad viss reibina, tad atceros, ka viena no mūsu mīļākām bērnības spēlēm bija puķu princešu svētki. Varējām ar ziedu galviņām spēlēties līdz tumsai un tad pa mežmalu, noreibuši no maijpuķīšu smaržām, devāmies mājup.
Kur smelties iedvesmu?
Pirmkārt, ceļojumos cenšos meklēt interesantus žurnālus, tur atrodamas labas idejas. Otrkārt, mūžīgais glābiņš ir internets. Atsevišķa kategorija bērnu ballītēm atrodama blogā thepartydress.net. Idejas var meklēt arī šajās adresēs: blog.hwtm.com, partyplanningmom.blogspot.com un katelandersevents.blogspot.com. Treškārt, noderīgas lietiņas meklēju un atrodu tepat Latvijas veikalos: Tiger, Tiimari, Gemoss bāzē un Schetelig bāzē Mūkusalas ielā. Reizēm arī Rīgas Rēvijā šo to var atrast. Arī kinostudijas tērpu nomā esmu meklējusi palīdzību.
Vai vari ieteikt nodarbes dzimšanas, vārda dienām?

Iesaku rīkot agrās svētku brokastis, lai arī tad, kad bērni jau paaugušies un nemaz tā nealks vecāku klātbūtnes dienas gaitās, šī tradīcija visus vienotu.
Vēl laba tradīcija var būt svētku fotosesija vai nu salonā vai pie sarunāta fotogrāfa. Pašu bildes, protams, ir jaukas, tomēr īsto noskaņu un ģimenes kopbildi labāk uzticēt profesionālim. Katru gadu varat bildēties vienā un tajā pašā vietā, tā redzēsiet cik daži skaisti noveco, bet citi pieņemas prātā.

Ja mammas vai vecmāmiņas ir čaklas, tad var uzcept tīkamāko kūku un apziest to pilnīgi baltu. Svētku dienā kūku ceļ galdā - gan bērni, gan mammas un tēti, gan radiņi kūku izrotās ar konfektēm, šokolādi, augļiem vai  citiem našķiem. Tā katru gadu Jums būs sava īpašā un radošā torte, kura dāvās prieku pašiem un citiem.

Vēl iesaku bērniem ļaut  izvēlēties svētku scenāriju, jo rakstot šīs atbildes, apjautājos saviem draugu bērniem, ko viņi vēlētos pirmajā septembrī. Lūk, atbildes: "Visu dienu braukt ar moci, ēst 6 saldējumus, braukt uz akvaparku, izmētāt mantas, iet tētim līdzi medībās, tamborēt." Cik dažādas atbildes, tik dažādi mēs! Visiem viens svētku scenārijs nederēs, jo svētku modelis katram savs. Galvenais ir svinēt un neļaut ikdienai un steigai mūs aprīt. Lai izdodas!

Foto: stilsbeztabu.lv

3 komentāri:

  1. Paldies, Santa un Gundega! Kā šis ieraksts būtu noderējis pirms nedēļas! :-)Man patīk ideja par pašu dekorēto torti!

    AtbildētDzēst
  2. man kā reizi aktuāli, bet vairāk interesētu aktīvās rotaļas. par rotājumiem, tortēm un pašu jubilāru izvēlētajiem scenārijiem taču katram jābūt skaidram! katrā ziņā paldies, pačekošu tos minētos saitus :)

    AtbildētDzēst
  3. paldies Santa un Gundega par padomiem! Prieks, ka aizvien vairāk tiek runāts par to, ka dāvanas bērniem nav pats svarīgākais. Pilnīgi piekrītu ka tā ir audzināšanas vaina un vecākiem jādara viss, lai bērnus nepadarītu par mantkārīgiem cilvēkiem.

    AtbildētDzēst