pirmdiena, 2012. gada 4. jūnijs

Kad bērns kļuvis par iPhone un iPad speciālistu.


Mammas, tēti un tie, kuri lieto smart phone... drošvien situācija, kad ieraugām bērnus visdažādākajos vecumos darbojamies mūsu telefonos vairs nav retums. Ja pirms dažiem gadiem vēl atradās tie, kas ar izbrīnu raudzījās kā trīsgadnieks pārzina mammas iPhone, tad šobrīd par 1,5 gadus vecu bērnu, kurš prot iPad atrast Bernarda multenes, apskatīt fotogrāfijas un video vairāk neviens nebrīnās. Jā, es rakstu par saviem bērniem, bet visticamāk, arī par jūsējiem.

Mana kolēģīte no Dienas, Elīna Zalāne veido lielo pētījumu, kurā plāno aptaujāt vecākus un bērnus par attiecīgo tēmu. Manuprāt, varētu būt ļoti interesants raksts.

Elīna jautā
Kā tehnoloģijas ietekmē bērnu attīstību?
Vai vecāki jūt atšķirību starp vecāko bērnu, kurš izaudzis bez smart tehnoloģijām un to, kurš jau 2 gadu vecumā pārzin jaunākos zinātnes sasniegumus?

Elīna meklē
Bērnu kurš viņai varētu pastāstīt kā lietojams iPhone vai iPad!

Ceru, ka būsiet atsaucīgi un padalīsieties komentāru sadaļā, kā arī rakstīsiet Elīnai e-pastu ja zināt kādus vecākus, kuri būtu ar mieru dalīties pieredzē: elina.zalane@dienasmediji.lv

Un lūk uzjautrinošs pierādījums tam, kā Stīvs Džobss ietekmējis pasauli.  Skaties VIDEO.


18 comments:

 1. Why to Avoid TV Before Age 2 http://zite.to/LG3k8R

  AtbildētDzēst
 2. Man ir tablets un to ir konfiscējuši abi bērni... un katru reizi saņemot to atpakaļ, tur parādās jauni appi, un tie viņiem vaig priekš tā un tā, un tā... gosh!!!

  AtbildētDzēst
 3. Mums uz 4 cilvekuem ir 3ipadi, vecakiem ari iphoni. Ipadus berni izmanto jau no gada vecuma. Lasam zurnalus, gramatas, ir loti daudz izglitojosas spelee kas berniem palidz iemacities lasit, rekjinat, zimet, valodas, utt. Vecakajai meitai 5 gadi mak rakstit un lasit 2 valodas, zviedru un latviesu. Loti daudz vardinus angliski iemacijusies. Ari puzles liekam ipada:) nav gabali jamekle. Iespeju loti daudz. Kad gribas multenes paskatities var youtube tom un jerry ari paskatities. Esmu tikai par ipad un iphone berniem, ja to izmanto merigos apjomos. Elina

  AtbildētDzēst
 4. Aizmirsu pieminet, ka ari latviesiem tagad daudz labi appi sak paradities. Ta pati zilite " ka rodad berni" ir:)elina

  AtbildētDzēst
 5. Hmm, iespējams, mans viedoklis būs nepopulārs, bet mēs savā ģimenē cenšamies attālināt to periodu, kad bērni sāks lietot datoru, iphone utt., jo apgūs to viņi tāpat ātri, kad vien būs vajadzība. Cenšamies uzmanību virzīt uz citām lietām. Nezinu, vai tas ir tāpēc, bet interese par grāmatām, to lasīšana (pagaidām gan tikai vecāku izpildījumā) ir viena no mīļākām nodarbēm.

  AtbildētDzēst
 6. manu dēlu no 2,5 gadu vecuma interesē visas tehniskās modernās ierīces, bet neskatoties uz to viņš ļoti vēlas ātrāk iemācīties lasīt, kā arī ne vakaru nevaram nolkt gulēt bez grāmatu šķirstīšanas un lasīšanas, tā kā ne vienmēr spēja un vēlme lietot ipad un citas tehnoloģijas ''nogalina'' bērnos vēlmi lasīt, pētīt un mīlēt grāmatas ;)savukārt meita, kuru modernās tehnoloģijas gandrīz vispār neinteresē, vnk patīk paspiest labi ja uz 5 min ekrānu nemaz uz grāmatu mīļošanu tik naska nav - njā tā ka ļoti atšķirīgi - varbūt vēlme lasīt ir kaut kas pilnīgi nesaistīts tomēr ar spēju un gribu orientēties tehnoloģijās, jo ne jau arī visi tehno frīki nekad neņem rokās grāmatu, vai ne?!

  AtbildētDzēst
 7. Manam delam ir 2,5gadi un es sobrid censos vinam apzinati nepiedavaat modernas ierices - protams, vins skatas izmekleetas multenes un ja gribu iepazistinat ar kadu prieksmetu vai dzivnieku, izmantojam youtube vai google, kur uzskatami tiem paradiita realitate. Esmu uzinstalejusi Iphone vienu aplikaciju, kur ir zveri un angliski sauc to nosaukumus, bet ipasi neaizraujamies.
  Uzskatu, kaa iepriekseja rakstitaja, tas notiks pats no sevis un biezi vien berni nedabunot karoto ipad vai mob, klust agresivi un nevaldaami. Ta vieta es sobrid izvelos aktivitates, kuras no manis prasa laiku un ieguldijumu, lai berns attistiitu rokas plaukstas locitavas, pirkstinus, kas atbildiigi par valodu un iepaziitu pasauli caur sajutaam un tausti. Domaju, ka tas ir nenoverteejami.

  AtbildētDzēst
 8. vāks, mīļie vecāki. Labāk pavadiet laiku kopā ar bērnu rotaļājoties, lasot, vai ejot laukā. Spēlējieties kopā smilšu kastē, lasiet grāmatas vai zīmējiet uz asfalta ar krītiņiem. Saprotams, ka dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, bet, manuprāt, gadu vecam bērnam noteikti nav vajadzīgs ne ipads, ne iphone. Atvainojos par moralizēšanu:).

  AtbildētDzēst
 9. man laikam arī bišk gribas moralizēt..reiz auklēju 3 gadu vecu meitenīti kura man gandrīz nepārtraukti prasīja "apadinu" bet es tante no laukiem :D piedāvāju opā un paēst utt..bet viņa tik arvien neatlaidīgāk atkārtoja savu, līdz tas pārvērtās par histēriju un man nācās zvanīt un jautāt vecākiem ko bērns grib, protams iphone, vecāki paskaidroja ka bez tā viņa nevarot ilgi iztikt...vēl moralizējot varu pastāstīt ka šobrīd viņai ir 6 gadi un problēmas ar redzi, jo mazie ekrāni esot tai viskaitīgākie...

  AtbildētDzēst
 10. Manuprāt, rakstam, ko gatavo žurnāliste, būtu vērtība, ja tas izvērtētu sava veida vecāku "apmātību" ar šo tehnoloģiju piedāvāšanu bērniem un to, kāpēc tomēr likt īstu puzli ir bērnam noderīgāk nekā puzli iPadā, kāpēc rakstīt burtu ar roku ir labāk nekā to spiest iPad, un tā šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl...Un nav jau nekāda moralizēšana, bet vienkārši viedokļu dažādība un uzskats par to, kas vecākam savam bērnam liekas labāks un piemērotāks :)

  AtbildētDzēst
 11. Man kā pedagoģei ir skaidrs ka Ipads ir vecāku slinkums. Tie ir skaļi vārdi, bet šīs ierīces darbojas kā virtuālās aukles.Un nevajag rakstīt:"Es tur neko nevaru darīt, viņš paņem Appu un viss" Es neesmu konservatīva, bet ne velti visi šausminās, ka bērni neprot aizsiet kurpes un iekurināt ugunskuru,bet toties prot apieties ar Ipadiem. Es ar šādiem bērniem saskaros ik dienu un man patiesi žēl bērnu, ka viņiem izpaliek materiālās vides - plastilīns, koka klucīši, akmentiņi, bet ir šis trulais gludais ekrāns.Un kā jūtas bērni kuri nevar atļauties šadas ierīces?
  Kā šie Ipad bērni veidos savas ģimenes?
  Rokdarbi Ipadā???? Mammas attopieties!!
  Vai jums pašām ir sekss īpadā??
  Bērni ir tik tālu no dzīves realitātes...Protams, lutināt ir daudz vieglāk nekā audzināt...mīļie vecāki nenozodziet saviem bērniem bērnību, viņiem ir tikai viena tāda..neskrieniet pakaļ modei.
  Mēs dodam mazuļiem Ipadus, Krāsojam un pūderējam reklāmām, ģērbjam D&G brēbītēs un tad nosodām, ka bērni stājas pāragrās seksuālās attiecībās? Es domāju, ka pēdējais laiks ir saprast, ka tās ir tikai likumsakarības..
  Faster Faster laikmets
  Es neatvainošos par skarbumu..es aicināšu aizdomāties, jo vecāki ir tie cilvēki, kuriem bērnos ir jāieliek tie stiprie pamati..
  Tāpēc jau izaug tie alkatīgie cilvēki, kas dēļ mantas ir gatavi zagt un melot, mūsu valdība ir mūsu spogulis,nemateriālās lietās laimi neprot atrast

  AtbildētDzēst
 12. tas ka berns izmanto iphonus , ipadus, gjerbjas modernas drebes, utt nenozime ka berns nezime uz papira, neraksta, nespelejas ar mantam. 5 gadu vecuma gan klavieres spele, gan raksta ( uz ta pasa papira) . personigi man nav ne laiks ne velesanas speleties un darboties ar bernu visu laiku. nenosodu tos kas neizmanto "ekranus", bet nesaskatu neko sliktu ja musu berni to izmanto. un apgalvot ka tie berni kas izmanto ipadus un iphonus klus par alkatigiem cilvekiem, utt??? es ari neatvainosos par skarbumu - vienkarsi stulbi!
  par agresiju? tikpat berni nevar koka klucisus sadalit, vai roza krasu zimuli.

  AtbildētDzēst
 13. Wow cik daudz anonimo Komentetaju :)
  Nu ari es.
  Musu gimene iphono visi, ar meru. Meitina (2g) mil klausities muziku, loti veikli apguva ka uzslegt milakas dziesmas... Dels pa brivdienam uz limitetu laiku uzspele dusmigos putnus un citus brinumus.
  Var jau meginat liegt to visu, bet, manuprat, var sanakt skarbak. Bet tas drosi vien individuali, katrai gimenei sava. Mums ari konfektes, sokolade stav pastavigi uz galda un berni nem tikai tad, kad grib, nevis izgrabj tuksu jau mirkli, kad trauku piepilda

  AtbildētDzēst
 14. Es noteikti neesmu so aparatu atbalstitaja, bet ari musu gimene ir ipad un vienu reizi diena meita var noskatities vienu vai divas multenes. Skatamies gan vecas labas un nekadus sadistiskos tom&jerry. Dazreiz uzlieku vinai vecas labas latviesu dziesmas. Domaju, ka svarigs ir lidzsvars - ja ar bernu iet ara staigat, zime, lasa prieksa, spelejas, kraso, liek tornus utt, tad var ari kadu multeniti ipad vai datora noskatities. Meitai ir 3gadi un ari vina briziem uztaisa dramu, bet jebkura gadijuma paliekam pie ta, ka viena vina bez musu atlaujas un klatbutnes ipadu neaiztiek. Starp citu, visuzkritosak man seit skita tas, ka tiesi maminas, kuras visdedzigak aizstav ipadus un iphones ari pasas vissliktak raksta un nezin gramatiku :)

  AtbildētDzēst
 15. Labi ka Latvija ir tik perfektas mammas kas perfekti parzin gramatiku un perfekti raksta!

  AtbildētDzēst
 16. Neviens gan te nemineja, ka kads butu perfekts, bet varbut taisniba acis koz?

  AtbildētDzēst
 17. Vismaz jūtos mazliet normālāka :) Bez visa iphone - arī mans bērns pilnīgā sajūsmā ar pirkstiņu slidina savu bilžu galeriju vecmāmiņas nokijā, pirms gulētiešanas bieži skatamies "Zaķīšu pirtiņu". Un jā, atzīšos - ir gadījies, ka panna deg vai pastnieks nāk, un tad ieslēdzu YouTube video, kur nofilmēts vienkārši dzeltens lauka traktors darbā, un iegūstu savas 8 minūtes tikt galā ar kādu mazo krīzi :)

  Ilgi un vienam pašam ņemties neļauju, jo tiešām baidos arī par acīm. Bet citādi - uzskatu, ka tehnoloģija ir tikai un vienīgi instruments, un viss atkarīgs, kā to izmanto. Pats par sevi tas nekādi neliecina par bērnam veltīto laiku un audzināšanas pieeju.

  AtbildētDzēst
 18. Lasu komentārus un pievienojos bērnība-bez-ipad (utt) viedoklim. Kāpēc? Četri svarīgi argumenti:
  - bērns (un arī pieaugušie) daudzas lietas sajūt, jūt un apgūst caur tausti, bet ipadā tauste nemainās ne liekot puzli, ne zīmējot utt. Tātad šī lieta iet secen un sanāk laupīt bērnam šo izzināšanas prieku.
  - kā jau tika minēts iepriekš, šīs ierīces nenormāli bojā redzi, īpaši mazos ķiparus gribas attālināt no visu-laiku-pie-datora laika. Protams, 101 pētījums to pierāda.
  - datora ekrāna krāsas (vienagla ipad, iphone vai parastais mājas PC) veicina agresiju, kā jau te kāda komentētāja minēja. Arī tas ir pierādīts un apstiprināts.
  - datoratkarība ir tikpat nopietna slimība kā narkotiku lietošana. Pārspīlējums? Palasiet pētījumus un zinātnes atklājumus..
  Cerams, iedevu vielu pārdomām. Protams, ka bērni ir kā uzburti uz šīm ierīcēm, taču vecāku ziņā ir audzināšana.

  AtbildētDzēst