trešdiena, 2012. gada 21. marts

Mammu diena. Mazliet par mākslu.


Tā kā ceļojums izjauca mūsu muzeju apmeklējumu grafiku - katru nedēļu vienu, nolēmu to kompensēt parādot Maijai dažas Julia Rothman ilustrācijas. Viņai ļoti patika un man par prieku meita vēlējās apskatīt vēl. Strap daudzajiem burvīgajiem darbiem Maija izvēlējās vienu, kāpēc tieši to - nav ne jausmas. 

Maijas izvēle.

 Julia Rothman ir amerikāņu ilustrātore, izteikta Ņujorkas meitene, kura jau kopš bērnības izpelnījusies atzinību par saviem darbiem. Kā atzīst pati māksliniece, viņu visvairāk iespaidojušas bērnu dienu grāmatas The Sweet Pickles Books, un ietekme redzama arī viņas darbos. Ar zīmuli iezīmētās kontūras un lietotie krāsu bloki bez jebkāda ēnojuma padara attēlus pievilcīgus, nedaudz bērnišķīgus... varbūt tieši tādēļ arī Maijai tie tik ļoti patika. Lai gan daļu sava laika amerikāņu ilustratore pavadā zīmējot attēlus žurnāliem, grāmatām, viņa ir lieliska arī tad, kad jāveido attēli, kur zīmētie objekti atkārtojas - līdzīgi kā uz tapetēm. Vēl nesen iedomājos - kā? Kā iespējams savienot attēlus tā, lai viņi dabiski turpinātos kaut vai kilometra garumā?! Meistarība.Un tagad jautājums mammām - vai jūs ar bērniem apskatāt pieaugušajiem domātās mākslas grāmatas, ilustrācijas, plakātus (reiz iegādājos grupas Instrumenti plakātu ar pandu ilustrācijām un piekāru to bērnistabā)? Mūsu grāmatu plauktos ir vairāki šāda veida izdevumi, kurus dažkārt mēdzam apskatīt kopā ar lielo meitu - Ķīnas propogandas māksla (ļoti krāsaini attēli ar ziediem, dzīvniekiem, bērniem), Potente di Fuoco (mākslinieka bērnu dienu zīmējumi pārzīmēti atkārtoti jau pieaugušā vecumā), tad vairāku 100 ilustratoru "enciklopēdija" utt. Šajā virzienā izteikti darbojas arī izdevniecība Liels un Mazs, kuru grāmatas nav bērnišķīgas, taču bērniem tīkamas. Spilgtākais piemērs - Albums sīčiem. Kāda ir jūsu pieredze - bērni labprāt apskata tāda veida grāmatas un attēlus? Esmu novērojusi, ka arī meitas zīmējumi mainās pēc tam, kad esam apmeklējuši kādu izstādi vai apskatījušas netradicionālas bērnu grāmatas. Kā ar jūsu bērniem?

Šo rotaļlietu, kuras ilustrāciju autore ir Julia, iespējams jau būsiet manījuši.

5 komentāri:

 1. Nu mums tā gluži nav - "Tā, nu tagad tā speciāli piesēdīsimies un skatīsimies "Lielo Mākslu". Drīzāk nekas netiek bremzēts izzināšanas procesā - dažādas ap un ar mākslu saistītas grāmatas ir pieejamas gan lieliem, gan maziem - proti, tas pats Magrits sēž uz bērnam aizsniedzama plaukta kopā ar bērniem piemērotākām grāmatām. Ko tas bērns no tā visa uzsūc un interpretē savā galvā, mēs neregulējam:)

  AtbildētDzēst
 2. Ģimenē neesam dikti lieli mākslas pazinēji, arī tāda veida grāmatu mūsu mājā nav (pagaidām). Bet stāsts ir par to, ka dēla 10mēnešu jubilejā nopirku iepriekš minēto "Albumu sīčiem" ar gleznu reprodukcijām. Nu jau pus gada garumā tā grāmata tiek skatīta un pētīta vairākas reizes dienā. Pat iedomāties nespēju, ka mazs bērns var tik aizrautīgi pētīt grāmatu.

  AtbildētDzēst
 3. Man bērnu nav, bet no savām atmiņām varu teikt, ka pie vecmammas, kur dažādas grāmatas ar dabas skatiem, gleznām utt. bija pavisam viegli pieejamas (noliktas zemu plauktā :D ), tās bieži tika vilktas laukā un šķirstītas. Man ļoti patika! :)

  AtbildētDzēst
 4. Tieši šodien tapa ieraksts, kā es esmu uzsākusi iepazīstināt vecāko meitu ar mākslu...;) http://dargumi.blogspot.com/2012/03/maksla.html
  Tas, protams, arī nenotiek, uzsverot, ka tagad kaut ko mācīsimies, tas ir tāds pats "darbiņš" mūs-mājās, kā visi pārējie..Un mums arī viņai pieejamos grāmatu plauktos stāv grāmatas, kurās ir redzami mākslas darbi.. :))

  AtbildētDzēst
 5. Mājās, pateicoties vīram, ir daudzas mākslas grāmatas, bet speciāli ar mazajām es viņas kopā neskatos. Ja kādu grāmatu skatos, tad dažreiz mazā arī ieskatās. Priekš bērniem man patīk grāmatas, kuras ir interesantas gan pieaugušajiem, gan arī bērniem - tas pats "Albums sīčiem", piemēram. Man ļoti patīk Ursus Wehrli grāmatiņas, kurās tiek "sakārtoti" mākslas darbi. http://www.kunstaufraeumen.ch/

  AtbildētDzēst