pirmdiena, 2011. gada 31. oktobris

Mammu diena. Daba.


Ievadot tēmu, sākšu ar ļoti vienkāršu jautājumu - cik daudz laika jūs un jūsu bērni pavadāt ārā? Apdomājāt?! Kā jums šķiet vai ar dažām stundām nedēļā ir pietiekoši, lai jaunā paaudze no ekrānu atkarīgajiem kļūtu par cilvēkiem, kuriem patīk būt dabā. Atbilde ir - nē!

Nesen ASV aizsākts pētījums, un uzņemta filma PLAY AGAIN par 6 jauniešiem, kuri no parastas ikdienas, pilsētnieku dzīves nonāk nometnē, kurā nav mobilo telefonu, nav elektrības, nav virtuālās realitātes. Filma ieguvusi neskaitāmas kino balvas, un, manuprāt, pamatoti, jo šis jautājum patiešām IR aktuāls. Skatoties kaut vai pēc sevis, vai ir dienas, kad neieslēdzu datoru? Jā, bet ļoti retas, pat skaitāmas uz vienas rokas pirkstiem. Bērni jau ieraduši mani redzēt pie datora, un kāpēc lai viņi klausītu, kad saku: "nost no datora, tas nav veselīgi!"? Tātad jāmainās man pašai. Vismaz kamēr esmu mājās, dators jāliek pie malas, jāuzvelk sezonai piemērotas drēbes un jādodas ar bērniem ārā. Tā teikt - nav nepiemērotu laikapstākļu - ir nepiemērots apģērbs!

Parasti kritiski skatos uz aptaujām, kas veiktas ārpus Latvijas un kuru rezultāti tiek attiecināti arī uz mums, lai gan skaitļi ir vērā ņemami. Amerikāņi izpētījuši, ka viņu bērni pie ekrāniem (datori, tv) pavada vidēji 5 - 15 stundas dienā. "Vidējais" amerikāņu bērns spēj nosaukt neskaitāmus uzņēmumu logotipu atšiferējumus (McDonalds, Apple, Lego utt), bet ar grūtībām atpazīst dabā sastopamos augus. Briesmīgi!

Negribētos "norakt" tv,datorus un mobilos tālruņus, jo tie pēdējo 70 gadu laikā devuši arī daudz laba, bet mudināt vecākus ar bērniem doties ārā pie dabas.

Jau tagad zinu, ka nakošo vasaru ar bērniem dzīvošos pa laukiem. Kaut arī interneta pieslēgums man būs, centīšos strādāt, vien pāris stundas dienā. Taču atlikt nav labi, tādēļ jau pavisam drīz savu mājbiroju pārcelšu uz nesen noīrētām telpām un darbu majās nenesīšu. Apņemos arī biežāk ar bērniem iet ārā. Zinu, ir ļoti apzinīgās mammas, kuras ar bērniem ik dienas dodas laukā - es jūs apbrīnoju!

Vai dalīsieties ar pieredzi - kā motivējat sevi pat aukstumā doties laukā? Vai jūsu bērni labprāt dodas pastaigās? Cik daudz laika ik dienas pavadāt ārā? 

Šī tēma ir ļoti plaša un diskusija ir tikko sākusies. Jau nākošajā pirmdienā varētu uzskaitīt āra nodarbes, kāds ir piemērots apģērbs pastaigām rudenī un ziemā utt. Kā jums šķiet vai tēma ir aktuāla? Vienkārši domāju par to, ka negribētu, lai mani bērni izaug veroties mākslīgajā apgaismojumā nevis saules gaismā...

Fakti no filmas PLAY AGAIN:

Virtuālajā vidē ir pieejams viss, izņemot reālu un īstu pasauli.

Mūsdienu bērni 90% laika pavada iekštelpās.

Ieskats filmā:

17 comments:

 1. Paldies par informāciju! Riktīgi lika padomāt. Gaidīšu, kad mazā piecelsies un dosimies ārā:)

  Man mazajai ir 3 mēneši un katru dienu ejam ārā. Daudz staigājot pašai paliek garlaicīgi. Varbūt kāda mamma varētu padalīties ar idejām, ko darīt, kamēr staigā ar ratiņiem.

  AtbildētDzēst
 2. es vados vēl pēc zīdaiņu laika principa, vismaz 2 stundas aaraa. Godiigi, taas man pashai ir vajadzīgas, citādi būtu gaužām sēdoša ikdiena.
  Un TV mums mājās nav, tāpēc bērniem jāliek lietā fantāzija, atrodot sev izklaides.

  AtbildētDzēst
 3. Tēma man ļoti aktuāla. Vairāk gan kā nodarbināt 2gadīgu bērnu un neļaut skatīties multenes. Mums no 1. novembra priekšā šāds challenge... Zinu jau zinu, ka atnākot no darba pašiem vieglāk uzlikt multeni un atūsties, bet apzinos, ka varu sagandēt savu bērnu vien sava slinkuma dēļ.
  Ārā iešana arī diezgan garlaicīga, jo dzīvojam jauno māju ciematā, kur nav ne ozolzīļu, ne kastaņu, vien alkšņu lapas...

  Marta
  Es, kad vēl stumdījos ar ratiem, lasīju kādu žurnālu vai grāmatu.

  AtbildētDzēst
 4. Es domāju, ka iešana ārā ar bērniem katru dienu nav nekāds varoņdarbs. Es vispār neuzskatu, ka par to vērts diskutēt. Bērniem IR vajadzīgas svaigs gaiss un kustības ārā KATRU dienu. Nu labi, ja ir pilnīgākais "suņa laiks", tad, protams, ka ar varu bērnus ārā nedzenu. Bet citādi ejam ārā katru dienu.
  Un tas ir lielisks veids, kā izvairīties no multeņu dīkšanas. Ja mazajiem apnicis spēlēties, zīmēt, lasīt, būvēt utt., ejam ārā un miers!
  Lai būtu jautrāk, ņemam ārā bumbu, vējdzirnavas, velkamas/stumjamas mantiņas, leļļu ratus, mīkstos zvērus, spainīšu, kur lasīt čiekurus - ko nu kuru reizi. Un arī pašai laba sajūta galvu izvēdināt :)

  AtbildētDzēst
 5. Nāk prātā arī pētījumos pārliecinoši pierādītā saikne, ka tie cilvēki, kuri jau no bērnības aktīvi darbojas svaigā gaisā un sporto, visu mūžu saglabā aktīvāku dzīvesveidu. Viņiem nav raksturīgi kampaņveidīgie sportošanas/veselīgas dzīvošanas posmi, kas mijas ar pasivitāti - viņiem vieglāk izdodas būt aktīviem ikdienā!

  AtbildētDzēst
 6. Mēs ejam ārā katru dienu, ja nav ekstrēmi sliktu laikapstākļu, parasti 1-2 stundas. Bet, kad mazo pieskata mani vecāki vai vecvecāki, ārā tiek pavadīts vairāk laika.
  Lai jautrāk, sarunājam pastaigu kopā ar draudzeni, mēs pļāpājam un mazais priecīgs tipina pa mežu ;) Ar vecvecākiem kopā grābj lapas, stāda puķes, brauc ar tačķu.
  Bet, TV problēma ir aktuāla, neļauju vairāk kā 1 multeni dienā. Izņēmumi ir, kad man jākārto neatliekamas darba lietas un nākas uzlikt filmiņu, lai parunātu pa telefonu vai rakstītu e-pastu.

  AtbildētDzēst
 7. nevaru iedomāties, ko darītu, ja dzīvotu Rīgā.. dzīvoklī. Dzīvojot privātmājā atkrīt bērna nodarbināšanas jautājums - galvenais ir, la ivar velt sniegavīrus, spēlēties smilškastē, šūpoties, trenkāt suni utt. Vakar, kad gājām pastaigāties pa ciematu, skatījos, ka lielāki sīči mammām palīdz pagalmā grābt lapas - riktīgi forši, jo visa ģimene to dara kopā.. Ideja vasarā aizbraukt uz laukiem padzīvoties ir lieliska - bērniem vajag redzēt gotiņas, ziedošus laukus un sajust siena smaržu! :))

  AtbildētDzēst
 8. Ak, es nemaz nezinu, kā būs uz priekšu, jo tūlīt jau novembris un man bail no tām dienām, kad ārā nevarēs iziet! Esmu tā pieradusi staigāt un iekšā zvilnēt ir mokoši. Un vēl tie garie tumšie vakari! Par datoru es nesatraucos, jo no tā laikam mūsu bērnam neizbēgt.. abi ar vīru pavadām pie tā daudz laika un mazā, protams, noskatās. Bet tāds ir šīs paaudzes laiks. TV mums gan nav un par to nav nekāda bēda.

  AtbildētDzēst
 9. Kā padarīt ratu stumdīšanu jautrāku - uzvelc skrituļslidas (jā, to var darīt vēl tagad - līdz pirmajam sniegam, ja vien, protams, nav lielas peļķes uz ielām) vai uzvelc sporta tērpu un lēnā skrējienā pārvietojies - bērniņš būs bijis ārā un mamma būs pasportojusi.
  Kā padarīt pastaigas interesantākas ar bērniņiem, kas jau paši staigā - rudenī lapu, zīļu, kastaņu lasīšana, čiekuri vienmēr ir atrodami, ja vien nav paslēpušies zem biezas sniega kārtas. Tā pat arī pasaules iepazīšana/izzināšana pastaigu laikā - mazākiem bērniņiem suņu/kaķu/putniņu iepazīšana, dažādu krāsu, formu utt izzināšana. Bet pats galvenais ir gribēt to darīt... Un ik vienai mammai/tētim ir jāapzinās, cik svarīgs ir svaigs gaiss ne tikai bērniņiem bet arī vecākiem. Piemēram, mēs, kad tētis atnāk mājās no darba (ap 7iem-8iem vakarā) velkam no garažas laukā riteņus un visi kopīgi saelpojamies svaigu gaisu, vai vnk ejam pastaigās - tādejādi varam bez tv un datoru klātbūtnes izrunāties kā kuram gājis pa dienu un ne tikai bērniņš dabū svaigu gaisu, bet arī tētis, kas visu dienu nosēdējis birojā...

  Kā jau iepriekš kāda māmiņa bija rakstījusi - bērnu vešana katru dienu svaigā gaisā nav jāuzskata par varoņdarbu, bet par ikdienišķu lietu. diemžēl 21.gs ar vien mazāk mammas to dara - tapēc, paldies Santai, ka viņa šo tēmu ir pacēlusi..

  AtbildētDzēst
 10. Paldies meitenes par komentāriem. Jūsu idejas noteikti ikeļaušu nākošas pirmdienas rakstā!

  Jā, daudzas mammas labprātāk siltumā rosās nevis iet ārā - tai skaitā es. Tas ir slikti!! Jānokaunijna sevi un jāiet ārā.

  AtbildētDzēst
 11. nu bērnudārznieki jau iet ārā dārziņā. tas ir ieguvums slinkajām vai aizņemtajām mammām. mums paiet arī pusstunda ejot uz dārziņu un tik pat atpakaļ. tā kā kaut kā to svaigo gaisu jau dabū. bet cik gan vērtigas ir pastaigas,kad ejam lasit lapas un pēcak mājas taisam kļavu rozites, manai 6gadniecei tas tā aptik un mums arī ir brinisķigi dekori sakarinati. vai tik forši ir aizbraukt uz jūrmalu paverot kluso puldmali šaja sezonā. mani vairāk uztrauc lai pastaigas svaigā gaisā butu mūsu kopā pavadītais laiks:) un jā, ja vien es varetu darbu neturet mājās- pie datora. eh..

  AtbildētDzēst
 12. Tiešām aktuāla tēma un, man šķiet, - tieši šajā - drūmajā laikā, kad vairāk gribas ar tēju un segu dīvāna stūrī. Esmu par to, ka jebkuros laika apstākļos jāiet ārā. Tā darīju visu laiku līdz meita sāka iet b/d. Un mazā neslimoja. Tas manuprāt arī ir lielākais ieguvums - veselība. Tagad paļaujos un to, ka b/d bērns iet ārā un jau jūtu, ka pati noslinkoju un pakaļ biežāk braucu ar auto, nevis kājām. Agrāk kā likums 2x dienā gājām ar mazo pastaigā ar kājām. Man tas bija lēns solis, bet bērnam īsta fiziska aktivitāte. Pagājušajā ziemā ar pusotru gadu vecu bērnu gājām ārā arī mīnus 15 grādos un rudenī arī pa lietu gājām. Ļoti novērtēju "īsto" apģērbu konkrētajam laikam. Ziemā sapratu slēpošanas bikšu burvību, kaut agrāk tās vilku tikai uz kalnu. Lietus bikses un jakas manuprāt ir neatņemema garderobes satāvdaļa un tad ikkatrs gadalaiks, arī tumša un lietaina rudens diena, ir burvīga.

  AtbildētDzēst
 13. Forši, ka daudziem majās nav tv! es iesaku ejot ārā paņemt līdzi tēju termokrūzē, tas lieliski palīdz izbaudīt arī ne tik labu laiku!

  AtbildētDzēst
 14. Labvakar! Atļaušos iebilst tām mammām, kuras uzskata, ka par ārā iešanas tēmu nav vērts diskutēt. Iespējams, tas nav aktuāli, kamēr pavadi laiku ar bērnu mājās. Iespējams, tas nav aktuāli, ja ir iespēja pašai plānot sava darba laika sākumu un beigas. Iespējams, tas nav aktuāli, ja ir iespēja paņemt bērnu no dārziņa pietiekami laicīgi, lai pirms vakariņu gatavošanas izdotos ieplānot nesteidzīgas aktivitātes svaigā gaisā. Man gan būtu aktuāli iepazīties ar pieredzi, ko pasākt svaigā gaisā turpmāko trīs mēnešu tumšos vakaros pēc darba, tā, lai ne tikai manai 4-gadīgai meitai ir interesanti (atļaušos apgalvot, ka bērniem tādā vecumā ir interesanti darīt gandrīz jebko kopā ar vecākiem), bet arī lai motivācija nesteigties mājās ir man pašai. Priecāšos, ja Kids Gazette dalīsies ar informāciju par rudenī/ziemā paredzētiem bērnu pasākumiem, kurus būtu vērts apmaklēt gan brīvā dabā, gan telpās! Un paldies, Santa, ka brīžiem dalies ar personīgo ģimenes pasākumu pieredzi, ne visām mammām ir tik radoša domāšana, rodas iespēja aizņemties idejas! Droši vien, blogu lasa ļoti dažādas mammas, ar dažādām interesēm, ar dažādām iespējām, ar vairāk vai mazāk attīstītu disciplīnu ievērot veselīga dzīvesveida principus. Ir jaukāk, ja pret dažādību izturamies toleranti!

  AtbildētDzēst
 15. Nu re, diena noslēgusies gludinot veļu kalnus, bet ;šodienas iecere izpildīta - biju ārā ar bērniem un vakariņu laikā neskatījāmies TV. Juhuuu, tā tik turēt :)

  Jā, man ar prieks, ka daudziem mājās nav TV, īstenībā esmu pārsteigta, ka TIK daudziem!

  Paldies pēdējai komentētājai... jā redz' blogā cenšos rakstīt tā lai būtu personīgā attieksme, nevis sausa informacija. Man patīk ar jums aprunāties kā ar draudzenēm, māsām.

  AtbildētDzēst
 16. bērns labprāt iet ārā. mēs arī labprāt pastaigājamies pa pilsētu. gribētos jau tā laiski un mierīgi, bet sanāk lielākoties ar vienu aci uzmanot, lai bērns nebrien milzīgās peļķēs ar otru, lai aiz kaut kā nepaklūp. pa vidam ar skriešanu, mirkļiem ar krišanu zemē. bet mums patīk. darba dienās gan pastaigas sanāk īsākas, bet brīvdienās - mmm... tad arī līdz Vidzemes tirgum aizejam, kur pārdevējas bērnu cienā ar saviem gardumiem un viņš kā kārtīgs paraugbērns izdveš patikas pilnas skaņas. un visi laimīgi.un ja vēl lapu kaudze gadās ceļā :)

  AtbildētDzēst
 17. Keep on writing, great job!

  Feel free to surf to my web blog; anti cellulite treatment

  AtbildētDzēst