trešdiena, 2011. gada 24. augusts

Mammu diena. Motivēšana.

Ipriekšējā Mammu dienas diskusijā nonācām pie secinājuma, ka nepieciešama saruna par bērnu motivēšanu. No vienas puses tas šķiet vienkāršs temats, taču patiesībā motivācija ir viena no svarīgākajām lietām mūsu mūžā. Mēs taču nepārtraukti iedrošinam sevi, vēlamies lai mūs uzslavē vai par labi padarītu darbu gribam saņemam algu. Tāpat ir arī bērniem. Kā atzīst psihologi, nozīmīgākā motivēšanas metode ir tieši emocionālā, kas iedalās uzslavās un rāšanā. Uzslava, labi vārdi (cik tu esi centīgs, pacietīgs, rūpīgs, es Tevi mīlu) ilgtermiņā dod bērnam pārliecību par saviem spēkiem un rada uzticību vecākiem, kamēr rāšana, nosodījums vai fiziska ietekmēšana rada stresu un neuzticību.


Otrs nozīmīgs motivēšanas veids ir materiāls atalgojums, taču tam noteikti nevajadzētu būt saldējumam, konfektei vai kādam citam kārumam. Ja tomēr vēlaties pacienāt bērnu ar kādu gardumu, piedāvājiet pagatavot viņa iecienītāko ēdienu visai ģimenei. Piemēram kādu saldo ēdienu, pankūkas, makaronus. Taču, domāju, ka arī saldējuma baudīšna nav nekas slikts, ja vien piedāvājat: "Mēs tagad skatīsimies filmu; iesim pastaigāt un kopā ēdīsim saldējumu." Svarīgi, lai materiālais atalgojums nāk komplektā ar emocionālo. Un emocionālais šajā gadījumā ir kopīgi pavadīts laiks.Kad materiālais atalgojums ir rotaļlieta, grāmata vai kāds cits nieks.
Šī sadaļa man pašai ir vistuvākā, jo nesen ar Maiju kopā nopirkām dienasgrāmatu, kurā nedēļas laikā tiek rakstīti plusi - par labajiem darbiem, un mīnusi - par sliktajiem. Mūsu mājās labie darbi ir savākt mantas, apēst visu, kas uzlikts uz šķīvja, nolaist tualetē ūdeni, palīdzēt pieskatīt brāli, izkrāmēt produktus no iepirkumu maisiņiem u.c. mazie darbiņi. Sliktie - kā jau visiem bērniem. Pēcāk, nedēļas beigās tiek saskaitīti plusi, un ja to ir 20, tad nopērku kādu nieku (ne pārāk dārgu, lai lielās dāvanas paliek dzimšanas dienām) par kuru iepriekš esam vienojušās. Piemēram, Maijiņa jau ir nopelnījusi uzlīmju grāmatu par jūras dzīvniekiem, kā arī tumsā spīdošās aprocītes. Zinātnieki piebilst, ka pirmkārt, ļoti būtiski ir jau iepriekš sarunāt kāds būs atalgojums, jo tas nerada vilšanās sajūtu, otrkārt, apsolīt tikai to ko varat nopirkt vai izpildīt, kā arī par atalgojumu runāt nevis brīdī, kad bērns dusmojas vai pastrādājis kādu muļķību, bet pēc labi izdarīta darba.


Mani secinājumi un turpmākā audzināšana pēc šī ieraksta veidošanas ir nedaudz mainījušies, jo mēģināšu bērniem kā atlīdzību piedāvāt ne tikai materiālas lietas, bet arī kādu emocionālu prieku, kas ilgstošāk un patiesāk liek bērnam justies labi. Esmu apkopojusi dažas idejas, kā motivēt mūsu bērnus:

1. Rotaļas spēļu laukumā vai atrakciju pilsētiņā.

2. Bērna drauga uzaicināšana ciemos ar iespēju pārnakšņot.

3. Kopīga iepirkšanās pārtikas veikalā. (Manai meitai ļoti patīk braukt līdz uz lielveikalu un izvēlēties produktus.)

4. Kopīga pastaiga.

5. Ģimenes izbraukums ar velosipēdiem.

6. Došanās uz Akvaparku.

7. Kopīga ēst gatavošana.

8. Grāmatas lasīšana kopā ar mammu vai tēti.

9. Ceļojums ar vecākiem.

10. Kādas radošās nodarbes (zīmēšana, līmēšana šūšana).

11. Ģimenes galda spēles. (Šis ir tēta lauciņš, jo galda spēles, tāpat kā virtuālās spēles man šķiet laika nosišana.P.S. Nepārprotiet - galda spēles ir attīstošas, izklaidējošas un bērnībā man ļoti patika. Mums mājās ir vismaz 10 dažādas spēles, riču račs, cirks, ģimenes koks, atmiņas spēles, Andersena pasaku spēle u.c. Tikai man vairāk patīk citas nodarbes, kurās varu iesaistīties ar bērniem.)

12. McDonalds apmeklējums. (Zinu, zinu, nav veselīgi, bet dažreiz jau var.)

13. Kino apmeklējums. (Bijām uz Vāģiem, ceturtdien iesim uz Loti.)

14. Kopīgas pusdienas vai vakariņas kādā kafejnīcā. (Maijiņa ir dikti priecīga par Ganbei restorāna apmeklējumu.)

15. Izrādes apmeklējums. (Mammas lauciņš. Esmu jau laicīgi iegādājusies biļetes uz baletu Gulbja ezers, Riekstkodis un Spēlēsim operu.)

16. Spilvenu cīņas.

17. Gulēšana kopā lielajā dīvānā.

18. Ģimenes filmu vakari.

19. Rotaļas vannā.

20. Uzspēlēt veikalos, ārstos un tamlīdzīgi.

21. Pārģērbšanās - modes skate.

22. Pikniks.

23. Zvejošana.

24. Atļauja piedalīties dārza darbos. Ziedu sakārtošana vāzēs.

25. Savas istabas iekārtošana, izdekorēšana.

26. Zvans kādam draugam.

27. Atļauja lietot datoru.

28. Kādas īpašas frizūras izveidošana. (Maija mēdz izvēlēties ļoti ekstravagantus matu sakārtojumus, bet "solīts makā šoreiz krīt".)

29. Kopīga žurnāla šķirstīšana. (Atceros kā man bērnībā patika ar mammu kopā skatīties modes žurnālus.)

30. Atļauja vēlu iet gulēt.

Un kā jūs motivējat savus bērnus? Noteikti gaidīšu papildinājumu arī motivācijas idejām! Pastāstiet, kādi paņēmieni labāk darbojas - emocionālie vai materiālie? Iespējams dažām lasītājām ir arī bērni pusaudži - kā jūs viņus audzinat, kā iedrošinat?

Fotomateriāls: Atelier Assemble via Honey Kennedy.

14 comments:

 1. mani samulsināja sajūta, ka vienkārši tāpat nevar dabūt šīs uzskaitītās lietas. daudzas no tām ir pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa. labi, es laikam piekasos, jo mani satrieca, ka kādam galda spēles var šķist laika nosišana :D

  AtbildētDzēst
 2. jauks raksts, paldies Tev Santa! btw kuros datumos ejiet uz Gulbju ezeru(mēs ejam okt) un Riekstkodi(ejam nov), es tieši vakar arī nopirku biļetes, iešu ar Beatrisi, varbūt sanāk ka ejam kopā ?! :)

  AtbildētDzēst
 3. Čau Līga!

  Pārsvarā jau visas tās lietas ir ikdienas sastāvdaļa, bet tieši tās ikdienišķās lietas arī rada prieka sajūtu. Un starpcitu, daudzi vecāki ikdienā ir ļoti aizņemti un maz laika velta bērniem, tad nu ja esat apsolījuši galda spēles par to, ka bērns sakārtojis istabu - vairs nav kur atkāpties :)

  AtbildētDzēst
 4. Gulbju ezers 1. oktobris plkst 19.00, Riekstkodis - 26.novembris plkst. 18.00. Jums?

  AtbildētDzēst
 5. mm..mums diemžēl 30.oktobris Gulbu ezeram un , smieklīgi, ka arī Riekstkodim 26.novembris BET pl.12:00 :) Nu mums jāizdomā kāda izrāde kopā?!

  AtbildētDzēst
 6. Piekrītu Līgai, ka daļa no garā saraksta ir vienkāršas, pašsaprotamas, normālas ikdienas lietas, nevis atlīdzība vai ekstra par kādiem īpašiem "nopelniem". Piemēram, ikvakara pasaka, rotaļas vannā, došanās uz spēļu laukumu, kopīga zīmēšana, pastaiga vai zvans omai.
  Jā, vakariņas McD, akvaparks vai gājiens uz kino gan nav gluži ikdienišķi pasākumi, un tos varētu definēt kā "motivējošu balvu" par īpašiem nopelniem. Bet citādi es to ideju sarakstu varētu saīsināt vismaz uz pusi.

  AtbildētDzēst
 7. Это Катя(Лавка в Твиттере),на мой взгляд,все это не совсем мотивация,а те самые светлые и яркие моменты,которые потом всю жизнь греют и,которые,и называются детством,я сама стараюсь сына совсем ни как материально не мотивировать,точнее не то что бы прям стараюсь,но если думаю об этом,то объясняю ему,что мотивом будут последствия,например,мы выучим эти буквы и,представляешь,как потом будет здорово,что ты сам сумеешь комиксы читать,или в комнате будет порядок и так классно потом будет валяться посередине и смотреть диафильмы на потолке,или если все солдатики будут лежать на месте,то с ними гораздо удобнее будет играть...вроде так получается

  AtbildētDzēst
 8. man pašai bērnu nav, bet atceros, ka mums ar brāli bija istabas kārtošanas grafiks (mums bija viena istaba) un trauku mazgāšanas grafiks - protams, notika visādas mahinācijas un arīm kašķīši (kurš speciāli savandījis istabu, šodien bija ciemiņi tāpēc tik daudz trauku vakariņās jamazgā, brālim bija mazāk utt.), bet pa lielam šādi mamma nodrošināja zināmu disciplīnu, ja mēnesis bija godam izpildīts gājām ar mammu uz Rimi pirkt Kindersuprise... vēl šodien pēc vairāk kā 10 gadiem šis kārums man liekas kaut kas īpašs (sentimenta ietekmē šad un tad pa kluso sev nopērku)

  AtbildētDzēst
 9. Man prieks, ka mūsu bērniem ir tik labas mammas! Es vēlreiz uzsveru, ka augstāk pieminētās nodarbes ir mūsu ikdienas sastāvdaļa, bet tās var kalpot arī kā motivācija. Piemēram, bērns negrib kārtot istabu, bet Jūs sakat, ka pēc tam iziesim spēļu laukumiņā vai uzslēgsiet viņa iemīļoto multeni, un bērns ar prieku savāc mantas pāris minūtēs.

  No savas pieredzes - zinu, ka man ir jānodod kāds raksts, tad vispirms es to izdaru, zinot, ka pēc tam mierīgi varēšu klusumā, bez stresa izdzert tasīti tējas. Kaut gan citā gadījumā tējas dzeršana taču nav kā balva par padarītu darbu?

  Ļoti patika arī Katjas viedoklis... un tas protams ir lieliski, ja varam bērnam paskaidrot, kāpēc viņam kāds darbiņš jāizdara tāpat vien, negūstot nekādu īpašu labumu. Es cenšos dažkāt pieturēties pie šī principa, bet ne vienmēr sanāk, jo pietrūkst pacietības.

  AtbildētDzēst
 10. Es arī laikam esmu no tām mammām, kas uz šo skatās citādi..Vēl neizlasot komentārus, arī mani, kā šeit vairākas mammas, pārņēma sajūtas, ka tas viss mums ir ikdiena - pat McDonalda apmeklējums reizi mēnesī, pa ceļam uz laukiem - tā ir tradīcija :D ..Izlasīju Līgas Kristas komentāru un sasmējos, jo tas būtu tas, ko rakstītu, ja pirms manis to viņa jau nebūtu uzrakstījusi :D
  Mani šinī visā mulsina arī tas, ka ĀRPRĀTS, cik daudz ir uzskatu, pieeju, pētnieku utt. Man tuvāks ir tas, ko ir teikusi Marija Montessori - kā reiz tikko beidzu lasīt šo grāmatu http://dargumi.blogspot.com/2011/08/vai-montessori-skola-ir-manam-bernam.html un tur ir runāts par to, ka "pašmotivācija bieži vien ir vēl svarīgāka par dotībām un izšķirošāka par tā dēvēto svešas personas motivāciju...Mēdz runāt par iekšējo un ārējo motivāciju...precīzāk aplūkojot, motivācija vienmēr nāk tikai no iekšienes, ārējie faktori (atalgošana, draudēšana ar sodiem utt.) tikai ietekmē un izmanto savā labā iekšējās vajadzības vai bailes. Citādi ir, ja tiek dāvātas ierosmes vai izteikti piedāvājumi." Jo "Bērni grib mācīties. Bērni grib attīstīties." Un tas tā arī IR - pāvērojiet savus bērnus, man meita jau pavisam maziņa gribēja palīdzēt man mazgāt traukus - PROTAMS, viss slapjš, viss jāpārmazgā, drēbes jāpārvelk utt., VIEGLĀK PAŠAI, BET "nodzenot" bērnu no izlietnes tad, kad viņam ir šī vēlme, mēs, manuprāt, "nokaujam" šo pašmotivāciju jau pašā sākumā..Un tā vietā, lai pateiktu:"Paldies, Tu man ļoti palīdzēji, man prieks, ka esi jau tik liela un vari parūpēties par saviem traukiem", mēs radam bērnā sajūtu:"es to nevaru", un vēlāk jau "es to NEGRIBU", jo galu galā, ir taču vieglāk,ka mamma to izdara..bet ja jau no paša sākuma bērnam tiek ļauts novākt savus traukus (pat ja pāris tiek sasisti), tādejādi pasniedzot to, kā pašu par sevi saprotamu lietu, ka katrs parūpējas par saviem traukiem un savas istabas kārtību, tad, manuprāt, izpaliek arī vajadzība pēc jelkādas motivācijas - jo TĀ TAS VIENKĀRŠI IR, tāpat kā mēs, braucot uz laukiem, ēdam "budgevīsus" :))
  Žēl, ka te nav simbolu ierobežojumu - es īsi izteikties nemāku :D

  AtbildētDzēst
 11. Paldies Zane, ka pateici to, ko man bija slinkums uzrakstīt :D Vēl, iespējams, ka autorei bērns ir vecāks nekā mūsu trīsgadnieki un tāpēc mēs vēl nezinam, ka kādā brīdī nāksies sākt pielietot "ārējo motivāciju" :)

  AtbildētDzēst
 12. Labi, ka Te nav simbolu ierobežojumu, savādāk lekcija par Montessori izpaliktu. Lūk, dažiem būs ierosme izlasīt grāmatu, jo patiešām citkārt ir vieglāk pašam visu izdarīt nekā ļaut bērnam stundām mazgāt traukus. Cenšos ievērot arī šo principu un ja Maijiņai lieku kārtot istabu, parasti saku, ka varu palīdzēt, lai viņa saprot, ka palīdzēt ir labi!

  AtbildētDzēst
 13. Man šķiet, var ilgi un droši vien visādā ziņā motivēti diskutēt par to, kas no laika pavadīšanas ar bērnu ir balva un kas vienkārši laika pavadīšana "jo tā tam jābūt". To pašu iepirkšanos var paveikt kā obligāto ikdienas darbu - pa ceļam uz mājām - un var arī kā īpašu notikumu. Bet es atzīšos pavisam godīgi - šajā, un arī 2-3 citos blogos regulāri ieskatos tieši tādēļ, lai pasmeltos idejas "īpašiem pasākumiem" (Paldies!!! No šī rakstiņa manā plānotājā iekrita atzīme par Spēlēsim operu). Mūsu sarakstā vēl ietilptu - vakara brauciens uz Mežaparku (ar obligāto garšīgo picu ēšanu noslēgumā), kopīgi radošie darbiņi (tepat aizņēmos brīnišķīgo ideju par olu trauciņu izmantošanu), un arī našķītis mašīnā, braucot no bērnudārza (jā, jā, mums tie ir svētki, ka vakarā pēc garās dienas satiekamies :)))
  Esmeralda

  AtbildētDzēst
 14. Esmeralda - skaists Tev vārds! Paldies par dienas iedvesmu!

  AtbildētDzēst