pirmdiena, 2011. gada 15. augusts

Mammu diena. Kā sarunāties ar mazām meitenēm. / *Mom's day. How to talk to little girls.


Vai kādreiz esat aizdomājušies kā uzsākat sarunas ar mazām meitenēm? Kas ir pirmais ko viņām sakāt? Visbiežāk tā ir kāda piezīme par meiteņu ārējo izskatu - piemēram, "cik tev burvīga kleita", vai "kāda tev skaista frizūra šodien". Komplimenti nepārprotami veido draudzīgu atmosfēru un uzrunātais bērns jūtas īpašs.

*Have you ever thought how you talk to little girls? What is the first thing you tell them? Most often, we say something about their looks - for example "what a nice dress you have", or "your hair is done in such a nice way". Compliments definitely help us break the ice, and the child feels special. (read the English version, just a few lines down)


Pirms dažām dienām, iepazinos ar Lisa Bloom rakstu par attiecīgo tēmu, kurā viņa aicina pieaugušos pievērst uzmanību tam, kā sarunāties ar mazām meitenēm. Izlasīju un biju nedaudz apjukusi, jo ierasto "cik tu esi skaista, jauka u.c." frāžu vietā varam taču painteresēties par to kādas grāmatas bērns lasa, kādi ir viņa iecienītākie sporta veidi, tādā veidā iesaistoties daudz inteliģentākā sarunā.

Sestdien, kad rotaļu laukumā ieraudzīju meiteni ar burvīgiem gariem matiem, protams, pirmais kas man ienāca prātā bija izteikt viņai komplimentu, taču es noturējos un tā vietā sacīju: "Redzu, Tev uz rokas mūzikas festivāla aprocīte. Kāda mūzika Tev patīk?".

"Mācot meitenēm, ka viņu ārējais tēls ir pirmais, ko pamanām, liekam noprast, ka izskatam ir vislielākā nozīme, " paskaidro Lisa Bloom.  "25 procenti amerikāņu sievietes atzīst, ka viņas labprātāk vinnētu konkursā Amerikas nākamā top modele, nekā iegūtu Nobela Miera prēmiju." Nesen dažādos blogos un interneta mājaslapās uzvirmoja skandāls par 10gadīgās modeles Thylane Loubry Blondeau seksuālajām fotogrāfijām franču Vogue janvāra izdevumā. Par, ko tas liecina? Nav šaubu, miljardu biznesu - skaistumkopšanas un jaunības kulta reklamēšanu mēs nevaram ietekmēt.

Tomēr vienu mēs varam - kaut uz mazu brīdi likt jaunai meitenei, apzināties, ka pamanām viņā personību. Kā atzīst Lisa: "Ne reizi vien esam apspriedušas apģērbu, matu sakartojumu vai to, kurš ir skaists. Apbrīnojami, cik grūti ir atturēties nerunāt par šīm tēmām ar mazām meitenēm, bet es esmu nelokāma."

Nākošreiz, kad satiksiet kādu meiteni, vai puisi, atcerieties šo rakstu, un tā vietā lai izteiktu komplimentu par bērna ārējo izskatu, uzsāciet sarunu savādāk. Ir taču tik daudz lietas, kuras varam pajautāt mazam bērnam (Kādu grāmatu Tu lasi? Kāda ir Tava iecienītākā filma? Vai ar nepacietību gaidi 1. septembri? Kādi dzīvnieki Tev patīk? Ko Tu darīji šovasar?).

Cik patīkami apzināties, ka mainot sarunas tematu, varam izvērst diskusiju, kas arī pašiem šķiet aizraujoša, kā arī liek bērnam apzināties, ka pieaugušajam interesē viņa viedoklis un domas!

Un kā ar jums mīļie lasītāji - vai mēdzat aprunāties ar bērniem, pajautājot viņu viedokli? Cik bieži izsakāt komplimentus mazajām meitenēm? Ko vēl varam pajautāt mūsu bērniem? Vai turpmāk domājat ņemt vērā Lisa Bloom padomus? Lai patīkamas sarunas!


ENGLISH VERSION

A few days ago I read a very interesting article, written by Lisa Bloom about this topic, where she advises to pay attention how we talk to little girls. Instead of common phrases "how beautiful, cute etc. you are," we can better ask questions about books, sports, and get involved in much more interesting discussion.
On Saturday, I noticed a girl with wonderful, long hair in the playground, and of course, the first thought that came to my mind was to compliment her, but instead I said: "Can see you have a bracelet from music festival. What music do you like?".

"Teaching girls that their appearance is the first thing you notice tells them that looks are more important than anything," explains Lisa Bloom. "25 percent of young American women would rather win America's Next Top Model than the Nobel Peace Prize". Recently in web pages and several blogs a scandal broke out about a 10 year old model Thylane Loubry Blondeau and the photo shoot for French Vogue magazine. What does it tell us? No doubt, a billion business - advertising beauty and youth we can not influence.

But there is one thing we can do - at least for a little while, make the young girl feel that she has a personality. As Mrs. Bloom says: "Not once did we discuss clothes or hair or bodies or who was pretty. It's surprising how hard it is to stay away from those topics with little girls, but I'm stubborn."

Next time you meet a young girl or boy, remember this article, and instead of complimenting their appearance, try to start the conversation differently. There are so many things we can ask a child (What book are you reading? What is your favorite movie? Are you looking forward for your first day at school? What animals do you like? What did you do this summer?).

How pleasant it is to realize, that by changing the subject of a conversation, we can end up having a very interesting discussion, as well as let the child fell, that we are interested in his/her opinion and ideas!

And what about you dear readers - do you sometimes talk to kids, asking for their opinion? How often do you compliment little girls? What else can we ask our children? Are you going to try out Lisa Bloom's advice? Have a good talk!

Thank you Joanna Goddard for bringing this issue to my attention.

Fotomateriāls: Laura Šūlmeistere, Melanie Acevedo via everyday I show.

13 comments:

 1. Edīte - Baigi jociigi, ka automatiski tomer meitenem nevis puikaam visu laiku sakam par to , cik smuka utt.
  Man liekas tas rodas tiesho no bebiishu vecuma, jo kad bebiitis neteiksi jau, oh kads tu gudrs.
  Tieshi mazajos meeneshos ari vecaaku priekam tiek teikts, cik smuks mazulis!

  AtbildētDzēst
 2. Santa,cik labs ieraksts! Ir, ko apdomāt!

  AtbildētDzēst
 3. Paldies meitenes!Jautājums šķita aktuāls, neatkarīgi no tā vai esi kādam mamma.

  AtbildētDzēst
 4. Tiešām interesants raksts. Līdz šim nebiju tā aizdomājusies, bet es arī parasti prasu kaut ko par matiem, kleitām vai citiem - ar apģērbu saistītiem jautājumiem. Zemapziņā, tas noteikti kaut kā iespaido mazās meitenes tālāk domāšanu, lai gan no otras puses, man liekas, ka piezīme -cik Tev skaista kleita ir tāda neformālāka un draudzīgāka, sarunu uzsākt vedinoša, nevis uzreiz jautājums - kas Tava mīļākā grāmata? Lai nu kā - apņemos tomēr izmēģināt kādu nopietnāku sarunas tematu līdz ar sarunas uzsākšanu.. :)

  AtbildētDzēst
 5. es personigi loti izvairos no apzimejumiem smuks, gudrs, jo reali jau tie neko nepasaka. Berns izdara kaut ko labu - piemeram, citigi izkraso gramatu - un vecaks pasaka: cik skaisti.
  Bet patiesiba vajadzetu pateikt, ko tadu, kas motivee darboties talaak - cik precizi tu esi izkrasojis visas figurinas, tev tiesam tas padodas!
  tapat ir arii ar citam lietam, es vienmer loti censos izskaust sos visparigos apzimejumus, bet konkretaak uzslaveet vai izcelt.
  To izlasiju viena psihologijas gramata.
  Jo ari meiteneem, kas tiesaam ir skaistas, nevajadzetu teikt - cik tu smuka utt.. bet drizak noradiit, ka gaumigi sataisiiti mati vai moderna kleitina. Jo vards skaists var uzlikt tadu kaa zimogu un ja kads taa nedomaas, berns saks domaat - kapec?
  vispar sii ir loti delikaata teema un loti aktuaala visiem vecakiem, kuriem aug berni jau sapratiigaa vecuma. Kaa vispar mes vinus motivejam un izcelam un ar kadaam frazeem to daraam :)
  Diezgan atbildiigi :)
  Protams, uz ielas satiktam bernam var izteikt komplimentu, bet ikdienaa ar saviem berniem gan jacensas pozitivas lietas vairaak konkretizeet.

  Vispar tema loti laba, labprat vel kadu tadu palasitu!

  AtbildētDzēst
 6. Tīri no psiholoģijas...es speciāli bērniem saku, ka viņš ir "mīļš" visu šī vārda izpausmē. tas man ir prioritāri.
  Iveta no wonderosa.net

  AtbildētDzēst
 7. Interesanti! Pati esmu 2 meitenu mamma, un protams pirmais kas ienak prata uzrunajot mazas meitenes (nav runa tikai par manam) ir par izskatu. Interesants bloggs!

  AtbildētDzēst
 8. Jā, es arī cenšos uzslavēt savu meitu par mazajiem darbiem... ceru, ka tas viņu motivē arī turpmāk krāsot rūpīgi un būt pacietīgai.

  Par motivāciju laikam vajadzētu nākamo ierakstu. Gribētu zināt kā jūs motivējat savus bērnus un padalīties arī ar savu pieredzi.

  AtbildētDzēst
 9. man arii vajadzetu vairak saprast par berna motivesanu, jo mans puisitis ir nepilnus 2 gadus vecs un tiesi sobriid tas klust aktuali :)

  AtbildētDzēst
 10. Hi there to all, since I am in fact keen of reading this web site's post to be updated on a regular basis. It consists of nice information.

  Review my webpage; http://www.donovancrow.com

  AtbildētDzēst
 11. Hi there to every body, it's my first pay a visit of this blog; this webpage includes amazing and in fact excellent data in support of readers.

  Feel free to visit my webpage ... spcai.org

  AtbildētDzēst
 12. Amazing! Its in fact remarkable paragraph, I have
  got much clear idea concerning from this piece of writing.


  Stop by my page :: cellulite treatment cream

  AtbildētDzēst