svētdiena, 2011. gada 10. jūlijs

Mani Parīzes maršruti. / *My Paris city guide.

Inside Out projekts Pompidou centrā. / Project Inside Out in Centre Pompidou.

Sveiki! Šajā iknedēļas ierakstā esmu nolēmusi dalīties ar iespaidiem, ko guvu Parīzē. Iespējams aprakstā būs zināms haotisms, bet tas tādēļ, ka būt loģiskam vai racionālam Parīzē ir lieki - drīzāk jābauda mirklis un jāizvairās būt klasiskam tūristam, kurš cenšas ievērot laika grafiku, lai paspētu apskatīt kārtējo muzeju.

*Hi! In this weekly post I have decided to share my inspirations about Paris. Probably it will be a bit chaotic, but that's because you shouldn't be too logical or rational in Paris, it is better to enjoy the moment and don't try to be a traditional tourist, who lives the schedules of museums.

- Cafe de Flore. Brokastis šajā kafejnīcā, kas atrodas 6. rajonā uz St Germain bulvāra bija lieliskas. Iespējams kafija un kruasāns te garšo tāpat kā citur, bet atmosfēra ir neatsverama. Īsta buržuā vieta, kur nav iespējams rezervēt galdiņu, jo gaidīti ir visi. Kamēr ēdu savu omleti, Cafe de Flore iearadās kāds pārītis - dāma un kungs ap 60desmit, sievietei bāla āda un uz labā vaiga glīti iezīmēta dzimumzīmīte, galvā turbāns ar lielu dārgakmeni pieres daļā. Ja jūs zinātu ar kādu eleganci viņi dzēra rīta kafiju... Adrese: 172 Boulevard Saint Germain.

- Place Vendome. Iespējams, mana mīļākā vieta Parīzē, kuru apmeklēju ap pusnakti, kad cilvēki izklīduši un satiksme norimusi. Tā ir neaprakstāma sajūta, jo laukums ir ļoti plašs un karalisks. Tā kā 15. namā atrodas greznā Ritz viesnīca, daudzi tūristi mēdz gaidīt parādamies kādu slavenību.  Adrese: 1. rajons.

- Colette. Super gaumīgs koncepta veikals Parīzes centrā, kur iespējams iegādāties grāmatas, dažādus nieciņus, CD, apģērbus. Vietējie gan atzīst, ka Colette nu jau kļuvis par tūristu iecienītu galamērķi, taču, manuprāt ir vērts apmeklēt. Šajā veikalā par 5 EUR iegādājos YSL krāsojamo grāmatu. Adrese: 213 rue Saint Honore.

- Ralph Lauren restorāns. Ļoti šiks restorāns 6. rajonā uz kuru mani aizveda kāds sens draugs. Interjers iekārtots Lauren stilā - grezni, bet mājīgi. Tā kā restorāns bieži vien ir pārpildīts, galdiņu ieteicams rezervēt iepriekš, un ja ir iespējams, izvēlaties vakariņot dārzā. Cenas no 20 EUR uz augšu, bet porcijas ir milzīgas. Adrese: 173 Boulevard Saint Germain.

- Centre Pompidou. Modernās mākslas centrs, kura apmeklējumam veltīju 5 stundas. Man vienmēr bija gribējies braukt pa ārpusē redzamajiem eskalatoriem, un kad tiku līdz 5. stāvam, skats bija neaptverams - manā acu priekšā teju visa Parīze. Šoreiz izvēlējos apskatīt pamata kolekciju, no kuras īpaši patika Ola Billgren, Vakrio Adami, Robert Delaunay, Piet Mondrian, Francis Picabia, kā arī Henri Matisse darbi. Īpaši izceļama kāda filmiņa:
- Projekts Inside out. Es tajā piedalījos un īpašumā ieguvu milzīgu plakātu ar savu portretu. Mākslinieks un idejas autors iecerējis, ka katrs, kas saņēmis šadu plakātu piestiprina to vietā, kas viņam ir īpaša. Tad lūk - es to atvedu uz Latviju un pielikšu pie savas darbnīcas griestiem. Adrese: Centre Pompidou līdz nezināmam laikam.

- Rue Rivoli. Ja vēlaties iepirkties - lēti iepirkties, tad varat apmeklēt Rue Rivoli, kur atrodami masu produktu zīmoli - Gap, H&M, Zara utt. Lielas atlaides 2 reizes gadā - janvārī un jūlijā.

- Rue du Bac. Jauka iela pastaigām, vai iepirkumiem bērnu boutique tipa veikalos.  Nesen, 95 rue du Bac atvēries jauns veikaliņš Petit Pan, kur atrodamas īstas mūsdienu "franču stila" lietas un apģērbi bērniem. Noteikti apskatiet arī Le Bon Marche, kas ir grezns universālveikals rue du Bac; šoreiz apģērbus varat izlaist, bet ielūkojieties pārtikas nodaļā! Adrese: 7. rajons.

- Laduree. Atgriežoties pie maniem mīļajiem macaron, gribēju informēt, ka pirms diviem mēnešiem uzņēmums nedaudz mainījis savu konceptu un gardumu tirdzniecību papildinājis ar dažādiem aksesuāriem, kas rotāti ar Parīzes un macaron tematiku - tiesa, ļoti dārgiem (piemēram, 23 EUR par atslēgas piekariņu, vai 40 EUR par mazu lakatiņu), taču skatīties jau nav aizliegts!

- Pilsēta bērniem. Parīze ir ļoti draudzīga vieta ģimenēm un bērniem. Pilsētā ir daudzas atpūtas vietas un rotaļu laukumi, kas piemēroti mazuļiem, pat Tilerī dārzos vasarā ierīkota pagaidu spēļu zona. Apmeklējuma vērti ir Cite des Sciences et da l'Industrie (interaktīvs zinātnes un tehnikas muzejs),  Jardin du Luxemburg un, protams, Disnejlenda.

- Rue Gravillers. Parīzes ķīniešu rajons. Rue Gravillers atrodas daudzi Ķīnas vairumtirdzniecības preču veikali ar nosaukumiem China - France, Paris import - export u.c. Ja vēlaties ieveidot frizūru pie kāda ķīniešu puiša arī tas ir iespējams, jo ielas sākumā atrodas frizētava.

- Palais d'Tokyo. Braucot uz 16. rajonu ar metro un izkāpjot pieturā Iena viegli nonāksiet līdz modernās mākslas muzejam Palais d'Tokyo. Te ir mūsdienu mākslas un skeiteru paradīze. Apgrozās hipsteri un ļoti modīgas dāmas. Muzeja telpās atrodas arī lielisks mākslas un grāmatu veikaliņš, kas pieder grafiti māksliniekam Andre. Tam pašam Andre īpašumā arī  klubs Le Baron (starp 8. un 16. rajonu), kur iekļūt var tikai tad ja esat personīgi pazīstams ar īpašnieku vai kādu no kluba viesiem.

- Librairie bourdon destrem. Klasiska grāmatnīca, kur iespējams iegādāties interesantas kartiņas. Savādākas nekā Parīzes centra tūristu vietās. Adrese: 56 rue de la Pompe.

- Avenue d'Eylau. Iela 16. rajonā. Aizejiet - nenožēlosiet, jo skats ir VIENREIZĪGS! (neteikšu kāds, lai Jums būtu pārsteigums.)

- Alessandro Sartori ietekumi. Mans draugs dizaineris ieteica man šos divus veikalus - L'Eclaireur Rue des Rosiers un Merci 111 Boulevard Beaumarchais - ļoti "fancy".

- Velosipēds. Noīrējiet velosipēdu un brauciet, kur acis rāda! Iesaku īrēt pilsētas velosipēdus, jo tad maksāsiet par stundām + riteņu stāvvietas pieejamas visā pilsētā. Patīkams maršruts ir gar upi, līdz Triumfa arkai, tad šķērsojiet Elizejas laukus un izbrauciet uz Rue Saint Honore vai Avenue Montagne.

- Marē. Ļoti "dzīvīgs" rajons ar daudz veikaliņiem un kafejnīcām (darbojas arī svētdienās). Galvenā iela - Rue des Rosiers. Te ir daudz ēbreju ēstuves, tādēļ nogaršojiet falafel - garšīgi!


P.S. Man ir viena laba draudzene Lianna, kas vairākus gadus dzīvojusi Parīzē. Pirms aizbraukšanas viņa man iedeva tūri pa 16. rajonu. Pēc stundas biju sajūsmā, jo 2 A4 formāta lapas ar norādēm - "ej tur", "paskaties pa labi", kā arī vēsturiskām ziņām un ieteikumiem par kafejnīcu izvēlēm lika man smaidīt vēl visu atlikušo dienu. Lianna bija tik laipna un atļāva man šeit publicēt viņas e-pastu: lianna.dupasquier@gmail.com Ja arī gribat tūri pa 16., noteikti rakstiet Liannai!

English version coming soon...

1 komentārs: